۲ هزارمیلیاردتومان منابع مالی و ارزش افزوده برای استارتاپها با عرضه در بورس

۲ هزارمیلیاردتومان منابع مالی و ارزش افزوده برای استارتاپها با عرضه در بورس

  • مجموع ارزش سه استارتاپ پیشرو و جریان ساز کشور شامل دیجی کالا؛ اسنپ و کافه بازار حداقل ۱۰ هزار میلیارد تومان است که فقط با عرضه و فروش ۲۰ درصد از سهامشان می توانند حداقل ۲ هزار میلیارد تومان منابع مالی؛  جذب و برنامه های توسعه خود را چند برابر کنند.
  • هر سه این استارتاپها که طول عمر ۴ تا ۱۲ ساله دارند؛ از حالت استارتاپی صرف عبور کرده اند ومدل درآمدی پایدار و روبه رشدی دارند و هر روز تاخیر در عرضه سهامشان؛ می تواند مزیتها و پتانسیلهای آنها را کمرنگ کرده؛ و جذابیت خرید سهامشان را کاهش دهد.
  • این استارتاپ_شرکتها که هر لحظه برگ تازه ای برای تبدیل شدن به اولین یونیکورن یک میلیارد دلاری رو می کنند؛ نباید در رقابت یونیکورن شدن اسیر شوند و مزیتها و منابع مالی فروش عمومی سهامشان در بورس را از دست بدهند.
  • حداقل ارزش هرکدام از این استارتاپ-شرکتها اکنون ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ میلیارد تومان است در حالی که ارزش روز ۱۰ استارتاپ ارزشمند و برتر کشور که قابلیت عرضه و فروش سهام در بورس دارند؛ حداقل ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد میشود.
  • سودآوری بورس از ابتدای امسال نزدیک به ۴۰ درصد بوده و برای حفظ ارزش جایگزینی و تطبیق با دلار ۸ هزار تومانی؛پیش بینی میشود ارزش فعلی ۵۲۳ هزار میلیارد تومانی بورس به حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان برسد وشاخص بورس تا پایان سال ۵۰ درصد دیگر رشد کند و جای تاسف است که استارتاپها؛ افزایش ارزش؛سوداوری و منابع مالی و تامین مالی با سود صفر درصدی را ازدست بدهند.
  • علاوه بر سه استارتاپ-شرکت فوق؛ هلدینگ توشا سهامدار علی بابا و زورق ؛  تپسی؛  الوپیک؛ آپارات و صبا ایده  با ارزش حدود ۵۰۰ میلیارد تومان، استارتاپهایی هستند که قابلیت عرضه و فروش بخشی از سهامشان را در بورس دارند.
  • بامیلو؛ دیوار ؛ شیپور؛ هلدینگ کسب و کار نوین ایرانیان؛  آژانس تبلیغات آنلاین ادرو به همراه زیرمجموعه هایش همچون ای  نتورک و عدد؛ استارتاپهای تاچسی مشهد؛ کارپینو؛ ماکسیم؛ دیرین دیرین و تعداد دیگری از استارتاپها با ارزش ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومانی هم می توانند با تبدیل به سهامی عام؛ بخشی از سهام غیر مدیریتی خود را در بورس به فروش رسانده؛ واز مزایای معافیتهای مالیاتی؛ تامین مالی با سود صفر درصدی؛ عرضه و فروش اوراق مشارکت با مجوز سازمان بورس؛ درج در جداول و فهرست شرکتهای بورسی و مزیتهای تبلیغات رایگان؛کاهش مالیات نقل و انتقال و فروش سهام از ۴ درصد به یک دهم درصد و سایر مزایای این چنینی برخوردار شوند.
  • استارتاپ -شرکتهای پیشرو در اکوسیستم استارتاپی کشور باید با عرضه و فروش سهام در بورس؛ پنجره جدید و چشم انداز نوینی باز کنند به روی هزاران استارتاپ کوچک و بزرگی که هر لحظه منتظر نوآوریها؛ادغامها و خلاقیتهای پیشکسوتان و خاک خورده های استارتاپی هستند.
  • پرویز بابایی: مشاور مالی و مالیاتی استارتاپها

Leave a Reply

Your email address will not be published.