تفاوت سرمایه گذار فرشته و سرمایه گذار خطرپذیر (Angel vs VC)

تفاوت سرمایه گذار فرشته و سرمایه گذار خطرپذیر (Angel vs VC)

به عنوان یکی از رایج ترین منابع جایگزین سرمایه گذاری، سرمایه گذار فرشته (Angel investor) و سرمایه گذار خطرپذیر تعدادی شباهت دارند. سرمایه گذار فرشته و سرمایه گذار خطرپذیر از کسب و کارهای شرکت های نوآورانه حمایت می کنند. و هر دو تمایل دارند با شرکت هایی همکاری کنند که مربوط به علم و فناوری هستند. گفته می شود تعدادی تفاوت سرمایه گذار فرشته و خطرپذیر وجود دارد.

 ۱- سرمایه گذار فرشته به تنهایی کار می کند، در حالی که سرمایه گذار خطرپذیر بخشی از یک شرکت است.

سرمایه گذاران فرشته، که گاهی اوقات با عنوان فرشتگان کسب و کار شناخته می شوند، افرادی هستند که منابع مالی شخصی خود را در استارتاپ سرمایه گذاری می کنند. این سرمایه گذاران ثروتمند هستند و اغلب افرادی با نفوذ می باشند که تصمیم می گیرند در شرکت های دارای پتانسل بالا سرمایه گذاری کنند. و در عوض سهام به دست آورند. با توجه به این که آنها پول خود را سرمایه گذاری می کنند و همیشه یک خطر ذاتی وجود دارد، بسیار غیرممکن است که یک سرمایه گذار فرشته در کسب و کاری سرمایه گذاری کند که صاحب آن مایل نیست بخشی از سهام شرکت خود را به وی بدهد.

از سوی دیگر، شرکت های سرمایه گذار خطر پذیر از یک گروه از سرمایه گذاران حرفه ای تشکیل می شود. سرمایه آنها از افراد، شرکت ها، صندوق های بازنشستگی و بنیادها تامین آمد. این سرمایه گذاران با عنوان شرکای محدود شناخته می شوند. از سوی دیگر شرکای عمومی کسانی هستند که با بنیانگذاران یا کارآفرینان همکاری می کنند؛ آنها مسئول مدیریت صندوق و حصول اطمینان از این که شرکت در حال توسعه به روشی سالم است، می باشند.

۲- آنها مقادیر مختلفی را سرمایه گذاری می کنند

اگر به دنبال دستیابی به یک سرمایه گذار فرشته یا یک سرمایه گذار خطر پذیر هستید، باید ذهنیت دقییق از آنچه که آنها می توانند به صورت مالی ارائه دهند، داشته باشید. به طور معمول، سرمایه گذاران فرشته بین ۲۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ دلار از پول خود را سرمایه گذاری می کنند، هر چند گاهی اوقات این مقادیر می تواند بیشتر یا کمتر باشد. وقتی این سرمایه گذاران در یک گروه جمع شوند، سرمایه می تواند به ۷۵۰ هزار دلار برسد.

در حالی که سرمایه گذاری فرشته عموما یک راه حل سریع است، باید توجه داشته باشید که به دلیل قابلیت های مالی نسبتا محدود آنها ، سرمایه گذاران فرشته نمی توانند همیشه نیازهای سرمایه ای کامل یک کسب و کار را تامین کنند. از سوی دیگر سرمایه گذاران خطر پذیر به طور متوسط ​​۷ میلیون دلار در یک شرکت سرمایه گذاری می کنند. تفاوت سرمایه گذار فرشته و خطرپذیر در مقادیر سرمایه گذاری آنها مشخص است.

۳- آنها دارای مسئولیت ها و انگیزه های مختلفی هستند.

سرمایه گذاران فرشته عمدتا کارشان ارائه پشتیبانی مالی است. اما اگر درخواستی برای مشاوره و توصیه از آنها داشته باشید، می توانند با شما همکاری کنند. و یا شما را به مخاطبین مهم معرفی نمایند. آنها اجباری برای این انجام کارها ندارند. سطح مشارکت آنها بستگی به خواسته های شرکت و تمایلات سرمایه گذار فرشته دارد.

یک سرمایه گذار خطر پذیر به دنبال محصول یا خدمات قوی است که دارای مزیت رقابتی قوی، تیم مدیریت با استعداد و یک بازار بالقوه وسیع است. هنگامی که سرمایه گذاران خطر پذیر متقاعد شده و سرمایه گذاری کردند، کمک به ایجاد شرکت های موفق ، که در آن ارزش واقعی اضافه می شود، وظیفه آنان خواهد بود. علاوه بر این یک سرمایه گذار خطر پذیر هنگامی که زمان ایجاد تمرکز استراتژیک شرکت و استخدام مدیران ارشد فرا برسد، به این پروسه کمک خواهد کرد. آنها برای کمک و راهنمایی به مدیران ارشد اجرایی باید در دسترس باشند.  هدف از انجام این کارها  کمک به شرکت برای داشتن در آمد بیشتر و عملکرد موفق تر است.

۴- سرمایه گذاران فرشته تنها در شرکت های تازه کار سرمایه گذاری می کنند.

تخصص سرمایه گذاران فرشته در شرکت های تازه کار ، تامین مالی توسعه فنی در مراحل آخر و ورود به بازار اولیه است. وقتی که سخن از راه اندازی و اجرای ی شرکت باشد، وجوهی که سرمایه گذار فرشته فراهم می کند می تواند تفاوت چشمگیری در عملکردها ایجاد کند.

از سوی دیگر سرمایه گذاران خطر پذیر، بسته به تمرکز شرکت سرمایه گذار گاهی در شرکت های تازه کار و اکثرا در شرکت های توسعه یافته سرمایه گذاری می کنند. اگر یک استارتاپ یک تعهد قانع کننده و پتانسیل رشد بالقوه زیادی را از خود نشان دهد ، قطعا سرمایه گذار خطر پذیر علاقه مند به سرمایه گذاری خواهد بود.

یک سرمایه گذار خطر پذیر همچنین مشتاق سرمایه گذاری در یک کسب و کار با یک رکورد ثابت است که می تواند آنچه را که لازمه موفقیت است به سرمایه گذار نشان دهد. سرمایه گذار خطر پذیر پس از موافقت، بودجه لازم را برای توسعه و رشد در اختیار شرکت قرار می دهد.

۵- آنها در ارزیابی بایسته متفاوت هستند.

ارزیابی بایسته  (Due diligence) حوزه ای است که بحث های زیادی را برای سرمایه گذاران فرشته در طول سال ها ایجاد کرده است. بعضی از سرمایه گذاران فرشته تقریبا هیچ ارزیابی بایسته ای ندارند  و به دلیل اینکه تمام پول مال خودشان است، واقعا به آن وابسته نیستند. با این حال، ثابت شده است که سرمایه گذاران فرشته ای که حداقل ۲۰ ساعت ارزیابی بایسته انجام می دهند، احتمال بازگشت سرمایه آنها پنج برابر بیشتر است.

سرمایه گذاران خطر پذیر با توجه به این که مسئولیت امانت داری شرکای محدود خود را دارند، باید ارزیابی بایسته بیشتری انجام دهند. سرمایه گذاران خطر پذیر می توانند بیش از ۵۰۰۰۰ دلار را صرف تحقیق در مورد دورنمای سرمایه گذاری خود کنند.

این ها اصلی ترین تفاوت سرمایه گذار فرشته و خطرپذیر هستند و تصمیم نزدیک شدن به هر یک از اینها فقط با شخص کارآفرین است. برای بهبود شانس تأمین سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار، باید برای ایجاد یک مزیت دقیق و قانع کننده وقت و توجه صرف کنید. با هر شانس، به حمایت مالی و کارآفرینی و سپس به رشد کسب و کارتان خواهید رسید.

Leave a Reply

Your email address will not be published.