تاثیر فین تک بر انواع مختلف کسب و کار

تاثیر فین تک بر انواع مختلف کسب و کار

فناوری مالی یا فین تک، نوآوری در سالهای اخیر محسوب می شود. تاثیران فین تک بر تمامی ابعاد اقتصاد از جمله بانکداری سنتی، خدمات مالی و … بر کسی پوشیده نیست. فین تک هم چنین بر اقتصاد جهانی نیز تاثیر گذاشته است. در واقع فین تک با خود تهدیدات و فرصت های زیادی به همراه دارد.
پیدایش فناوری مالی ماهیت بانکداری سنتی را تغییر داده است اگر تا دیروز مشتریان برای انجام کوچکترین کارای بانکی مانند انتقال پول، ایجاد سپرده و … به بانک مراجعه می کردند الان به ندرت در شعب بانکی حضور می بابند در واقع فناوری مالی موجب حذف مشاغل بانکی می شود.

جنبه جدید فناوری مالی ، بلاک چین ، سبب می شود مشاغل جدید و مرتبط با ان جایگزین بانکداری خواهد شد. جنبه دیگر آن، رباتیک ها باعث تحول در اکثر کسب و کارها می شود. البته تهدیدات فناوری مالی تنها به صنعت بانکداری محدود نمی شود. صنعت خرده فروشی در سالهای اخیر تغییر زیادی داشته است. بسیاری از شغل هایی که نیاز به مکان فیزیکی داشتند کم و کمتر شدند .

در حقیقت با پیدایش فناوری مالی تجارت الکترونیک بهتر و آسانتر مدیریت می شوند و به طور فزاینده ای کاربران زیادی تمایل پیدا کردند که خرید های خود را به صورت آنلاین انجام دهد. هم چنین مشاغل جدیدی شکل گرفتند. این مشاغل جدید سعی می کنند بر نوآوری های مرتبط با بلاک چین و فناوری های جدید بازارهای جدیدی ایجاد کنند. البته بزرگترین مزیت فناوری مالی ساده سازی و تسهیل در اجرا و مدیریت کسب و کار شده است. در واقع یکی از بزرگ ترین فاکتورهای فناوری مالی در اقتصاد جهانی فراهم آوردن زمینه ای باشد که شروع کسب و کار و ایجاد درآمد بیش از هر دوره دیگری آسان کرده است. در تفکر سرمایه گذاری ، این نظر وجود دارد که انسان می تواند تنها با کار کردن درست موفق شود. می توان گفت فین تک فضا را برای موفقیت شخصی به کمک اینترنت مساعد کرده است. کارآفرینان زیادی هستند که با راه اندازی کسب و کار اینترنتی توانستند از غول های تجارت الکترونیک مطرح شوند و هزاران دلار ثروت بدست آورند. می بینید که فین تک علاوه بر تهدیدات، فرصت های زیادی نیز دارد. البته وسعت خدمات فناوری مالی تنها به آمازون و ای بی ختم نمی شود . فروشگاه های آنلاین زیادی وجود دارد تا افراد طبق علاقه خود می توانند از آن استفاده کنند. علاوه براین هزاران فروشگاه های انلاین دیگر هم هستند که از طریق paypal یا پرداخت گوگل محصولات خود را بفروشند. این یک پیشرفت بزرگی است که نمی وتوان آن را ساده گرفت. قبلتر برای خود اشتغالی افراد مجبور بودند هزینه زیادی بابت مکان اشتغال خود بپردازند و این محدودیت فیزیکی موجب دستیابی به بازار کوچکتر می شده است. در حالی که فین تک سبب شده است با حذف مرزهای جغرافیایی و محدودیت های مالی، بتوان ساده تر به مدیریت کسب و کار پرداخت. فین تک ازراه های زیادی به افراد کمک می کند که به کسب درآمد فکر کنند. به طور مثال سایت های بازاریابی خاصی است که در آنها ثبت نام کرده و پست های وبلاگی برای معرفی محصولات خاصی ایجاد کنید و از طریق فروش آنها حق کمسیون پرداخت کنید. در واقع وبلاگ به عنوان واسطه بین کاربران و عمده فروشان عمل می کند. نوآوری در بخش فین تک نه تنها حق اختیار زیادی به افراد داده است بلکه می توان نوآوری های زیادی را توسعه داد و هزینه های جاری و مدیریتی را کاهش داده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published.