به کارگیری بلاک چین در دستگاه قضایی از سال ۹۸

به کارگیری بلاک چین در دستگاه قضایی از سال ۹۸

معاون فناوری اطلاعات قوه قضاییه از به کارگیری فناوری بلاکچین در احراز هویت افراد خبر داد.

به گزارش خانه سرمایه گذاری،، حجت الاسلام شهریاری معاون فناوری اطلاعات قوه قضاییه ضمن اشاره به اجرای ۵۰ پروژه در ده سال اخیر با کمک فناوری اطلاعات، از اجرای فاز دوم سامانه ثنا (ثبت نام الکترونیک) بر بستر بلاک چین در دستگاه قضایی خبر داد و در خصوص این برنامه افزود: به منظور کاهش مراجعات مردم به دستگاه قضا، فناوری بلاک چین از سال آینده به کار گرفته می‌شود. با راه اندازی این سیستم، احراز هویت افراد بر بستر زنجیره همتایان (بلاک چین) انجام می شود تا مردم، خدمت مورد نیاز خود در هر منطقه ای که هستند را دریافت کنند. در این صورت مردم نیازی به مراجعه به دادگستری ها ندارند و در منزل یا محل کار خدماتی را که قانون مجاز دانسته می توانند دریافت کنند.

شهریاری پیش از این در همایش بانکداری دیجیتال و مراسم رونمایی از رمزارز پیمان در رابطه با بلاکچین گفته بود: هم‌اکنون سونامی بلاک‌چین گریبان ما را گرفته و اکنون به دلیل آنکه در زمانی هستیم که خبر سونامی رسیده است و ما تا رسیدن خودش فاصله داریم، هنوز فرصت وجود دارد تا این تهدید را به یک فرصت تبدیل کرده و آن را مدیریت کنیم.

در همین مراسم در خصوص بیت کوین اظهار داشت: اگرچه ذات بیت‌کوین و رمزارز می‌تواند تهدیدی برای هر کشوری باشد، اما باید از وجهه فرصت به آن نگاه کنیم، چرا که بیت‌کوین می‌تواند بخشی از مشکلات ما را حل کند اما به هر حال تهدیدهایی را هم برای ما به دنبال دارد.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما

Leave a Reply

Your email address will not be published.