برزیل، بهشت استارتاپ ها در امریکای لاتین

برزیل، بهشت استارتاپ ها در امریکای لاتین

نگاه ویژه «مارکوس پونتس» وزیر علم و فناوری برزیل که بر امنیت سایبری و هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و افزایش میزان پهنای باند تمرکز ویژه‌ای دارد باعث شده است تا این کشور از نظر تکنولوژی، پیشتاز امریکای لاتین شود و میزان سرمایه‌گذاری در حوزه‌ آی تی نیز از متوسط جهانی بالاتر برود.

به گزارش خانه سرمایه گذاری،امروزه دیگر بسیاری از کشورها به اهمیت فناوری و ارزش‌های افزوده آن پی برده‌اند به‌همین دلیل هم روز‌به‌روز بر تعداد کشورهایی که سرمایه‌گذاری‌های مناسبی در حوزه تکنولوژی انجام می‌دهند افزوده می‌شود.

یکی از این کشورها برزیل است که امروزه ساکنان امریکای لاتین، آن را بهشتی برای استارتاپ‌ها می‌دانند. با اینکه پیش از این چنین جهش و رشدی برای حوزه تکنولوژی برزیل قابل تصور نبود ولی نگاه ویژه «مارکوس پونتس» وزیر علم و فناوری این کشور که بر امنیت سایبری و هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و افزایش میزان پهنای باند تمرکز ویژه‌ای دارد باعث شده است تا این کشور از نظر تکنولوژی، پیشتاز امریکای لاتین شود و میزان سرمایه‌گذاری در حوزه‌ آی تی در آن از متوسط جهانی بالاتر برود.

افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه ‌آی‌تی

یکی از کشورهایی که در میان سریع‌ترین اقتصادهای رو به رشد جهان قرار دارد برزیل است و این رشد اقتصادی را بیش از هر چیز مدیون تکنولوژی است. نام برزیل حالا در زمینه اقتصاد در کنار کشورهایی مانند روسیه، هندوستان و چین دیده می‌شود و نهمین اقتصاد بزرگ جهان لقب گرفته است.

با توجه به پیشرفت چشمگیر برزیل در حوزه فناوری، مؤسسات مختلف پژوهشی وضعیت این کشور را مورد بررسی قرار داده‌اند. به‌عنوان مثال طبق گزارش مؤسسه پژوهشی IDC و همچنین مجمع کمپانی‌های نرم افزاری برزیل(ABES)، میزان سرمایه‌گذاری در حوزه ‌آی‌تی در برزیل از متوسط جهانی بالاتر رفته است و این کشور حالا از نظر بازار تکنولوژی، در جمع ۱۰ کشور بزرگ جهان قرار گرفته است.

میزان سرمایه‌گذاری آی‌تی در برزیل در سال ۲۰۱۸، تا ۹٫۸درصد افزایش داشته و به ۴۷میلیارد دلار رسیده است این درحالی است که پیش از این، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که رشد بازار آی‌تی برزیل ۴٫۱درصد خواهد بود. همچنین باید گفت که متوسط رشد سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه‌ آی تی ۶٫۷درصدی است و برزیل بسیار موفق عمل کرده است.

این آمار نشان می‌دهد که برزیل در سال گذشته ۲۳٫۹میلیارد دلار در حوزه سخت افزاری سرمایه‌گذاری کرده و این رقم در نرم افزار به ۱۰٫۵میلیارد دلار رسیده است. به این ترتیب برزیل نهمین کشور جهان از نظر میزان سرمایه‌گذاری در حوزه‌ آی‌تی محسوب می‌شود.

۳کشور برتر جدول در این زمینه نیز امریکا، چین و ژاپن هستند. البته وقتی بخواهیم موقعیت این کشور را در امریکای لاتین مورد بررسی قرار دهیم باید گفت که برزیل در رتبه نخست جای گرفته و ۴۲٫۸درصد همه سرمایه‌گذاری‌ها را در این منطقه به خود اختصاص داده است و پس از آن مکزیک با ۲۰درصد و آرژانتین با ۷٫۵درصد جای گرفته‌اند.

بخش دیگری از این آمار به شرکت‌های نوپا اختصاص دارد و گویای این موضوع است که استارتاپ‌های برزیلی حدود ۹۰درصد از ۵۷۰میلیون دلاری را که در سال ۲۰۱۷ در حوزه فین تک سرمایه‌گذاری شده بود جذب کرده‌اند. فین تک‌ها و مؤسسات مالی برزیل به حوزه بلاک چین هم پا گذاشته‌اند و در حوزه بانکداری هم تکنولوژی‌هایی مانند بیومتریک با تأکید بر شناسایی چهره مورد استفاده قرار دارد.

برزیل چهارمین کشور دوستدار اینترنت

یکی دیگر از این مؤسسات که پیشرفت‌های فناوری برزیل را مورد بررسی قرار داده، internetworldstats است. طبق آمار مؤسسه پژوهشی در مارس ۲۰۱۹، از جمعیت ۲۱۲میلیون و ۸۷۳هزار نفری برزیل، حدود ۱۴۹میلیون و ۵۷هزار نفر کاربر اینترنت هستند و به این ترتیب برزیل از نظر تعداد کاربر اینترنت در جایگاه چهارم جهان قرار گرفته است.

این آمار نسبت به سال ۲۰۰۰که فقط ۵میلیون کاربر اینترنت در برزیل وجود داشت بسیار چشمگیر است. گفتنی است برزیل پس از کشورهای چین، هندوستان و امریکا جای گرفته و کشورهایی همچون اندونزی، ژاپن، آلمان و فرانسه در رده‌های بعدی این جدول جای دارند.

اگر بخواهیم در این میان نگاهی هم به ایران داشته باشیم تا بدانیم کشورمان در این شاخص چه وضعیتی دارد باید در پاسخ گفت که این آمار نشان می‌دهد ایران در سال‌جاری میلادی با ۶۲میلیون و ۷۰۰هزار کاربر، در رده ۱۶ این جدول جای گرفته است. گفتنی است این آمار نشان می دهد رشد اینترنت نسبت به سال ۲۰۰۰ که تنها ۲۵۰هزار کاربر اینترنت وجود داشت ۲۴٫۹درصد است.

سهم برزیل از تلفن همراه

یکی دیگر از شاخص‌هایی که در زمینه پیشرفت‌های فناوری مورد توجه کمپانی‌ها و مؤسسه پژوهشی، internetworldstats قرار گرفته، تعداد کاربران تلفن همراه در برزیل است. شاخص دیگر نیز تعداد کل گوشی‌های مورد استفاده در برزیل است که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است. طبق گزارش این مؤسسه، در حالی که جمعیت کل جهان به ۷٫۶۹ میلیارد نفر رسیده ولی تعداد تلفن‌های همراه مورد استفاده در دنیا ۸٫۹۸ میلیارد عدد است به این معنا که حدود یک میلیارد عدد بیشتر از تعداد جمعیت جهان، گوشی فعال وجود دارد. حال سهم برزیل از این میزان تلفن همراه چقدر است؟

برزیل چهارمین کشور جهان از نظر تعداد کاربران تلفن‌های همراه محسوب می‌شود و تعداد گوشی‌هایی که در این کشور مورد استفاده است به عدد ۲۸۴میلیون و ۲۰۰هزار عدد می‌رسد. در این شاخص، برزیل پس از چین، هندوستان و امریکا قرار گرفته است و پس از برزیل نیز روسیه، اندونزی، آلمان و.. قرار دارند.

درباره این شاخص هم اگر بخواهیم نگاهی به ایران بیندازیم باید گفت که کشورمان در رده چهاردهم قرار گرفته و ۹۶میلیون و ۱۶۵هزار گوشی در ایران مورد استفاده است.

البته تعداد کاربر تلفن هوشمند مورد استفاده در برزیل در سال‌جاری میلادی رقمی معادل۹۱میلیون و ۱۹۱هزار نفر عنوان شده است که این عدد به این معناست که ضریب نفوذ تلفن هوشمند در این کشور به ۴۲٫۸۰درصد می‌رسد.گفتنی است که برزیل در زمینه تعداد کاربر تلفن هوشمند نیز رتبه چهارم جهان را دارد و پس از چین، هندوستان و امریکا قرار گرفته است. گفتنی است ایران در این شاخص در رتبه ۱۷ جهان قرار گرفته است و ۳۵میلیون و ۳۶۶هزار نفر کاربر تلفن هوشمند هستند و ضریب نفوذ تلفن هوشمند نیز در ایران به ۴۳٫۲۰درصد رسیده است.

اپلیکیشن‌ها در کانون توجه جوانان برزیلی

با توجه به میزان پیشرفت و توسعه تکنولوژی در برزیل، آیا جوانان این کشور به این حوزه علاقه مندند؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال باید نگاهی به نتیجه تحقیقات و نظرسنجی کمپانی Dell داشته باشیم.

این تحقیق، نتیجه همکاری ۷۰۴فرد ۱۶ تا ۲۳ساله واقع در شهرهای مختلف برزیل است و درنهایت هم نتیجه پژوهش نشان داد که حدود ۸۵درصد برزیلی‌هایی که در بازه زمانی ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ متولد شده‌اند می‌خواهند در حوزه‌ آی تی فعالیت کنند.

البته باید گفت در این میان همچنان زنان گلایه مندند که به آنها به اندازه مردان بها داده نمی‌شود و درواقع شاهد تبعیض جنسیتی برای ورود به بازار کار فناوری هستند. برزیل اکنون چهارمین کشور مصرف‌کننده اپلیکیشن در جهان محسوب می‌شود و ۸۱درصد کاربران اینترنت در برزیل حداقل از یک اپ برای خرید یک محصول یا اجاره یک سرویس بهره می‌گیرند به همین دلیل هم بیشتر جوانان قصد دارند به این حوزه ورود کنند.

منبع: ایران آنلاین

Leave a Reply

Your email address will not be published.